MEMENTO

… to, o ile wiemy, jedyny na świecie pomnik cierpienia zwierząt.

MEMENTO to zamieniony w kamień manifest przeciwko niesprawiedliwości wobec naszych bliźnich, zwierząt !!!

MEMENTO to nie tylko miejsce pamięci, ale także miejsce wstrząsające, wzbudzające oburzenie, skruchę, czynny opór, miejsce empatii i współczucia w braterskiej więzi między ludźmi a zwierzętami.

Niezliczone i szokujące doświadczenia spotkań z cierpiącymi istotami sprawiły, że po ponad 30 latach zdecydowaliśmy się stworzyć widoczne dla wszystkich świadectwo, pomnik przeciwko niesprawiedliwości wobec naszych bliźnich – MEMENTO

Dzięki przekazanej nam spuściźnie od szwajcarskiej miłośniczki zwierząt udało nam się kupić ruiny kościoła na opuszczonym cmentarzu w Spudłowie w Polsce, niedaleko Frankfurtu nad Odrą. Po żmudnej, intensywnej pracy udało nam się stworzyć tam pomnik Pamięci Zwierząt – jest to o ile wiemy, jedyny taki obiekt na świecie.

Tak więc dzisiaj podziwiamy tę nieruchomość w nowej odsłonie, na przeprojektowanym w „Ogród Pamięci” opuszczonym cmentarzu oraz w jego centralnym miejscu, w odnowionych przez nas  ruinach kościoła, miejsce pamięci i pomnik cierpień naszych bliźnich, zwierząt.

W „Ogrodzie Pamięci” znajdują się 83 stacje, które są poświęcone osobom, które wpisały się w historię naszej kultury od dwóch tysiącleci – ludziom, którzy stali się ważnymi wzorcami do naśladowania w zakresie prawa i etyki zwierząt, którzy opowiadali się na rzecz dobra zwierząt.

W dawnej ruinie kościoła, na ścianach nawy głównej, znajdują się 102 tablice pamiątkowe – swoiste MEMENTO przypominające o konkretnych przestępstwach wobec zwierząt, takich jak: „ofiary przemysłu mięsnego i mleczarskiego”, „ofiary przemysłu luksusowego”, „ofiary przemysłu futrzarskiego ”,„ ofiary sportu ”,„ ofiary myśliwych ”,„ ofiary przemysłu rybnego ”,„ ofiary przemysłu drzewnego i palmowego ”,„ ofiary wojska ”,„ ofiary eksperymentów na zwierzętach ”…

Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że ten ośrodek pamięci zwierząt – choć oczywiście nadal przypomina jego wcześniejsze przeznaczenie jako obiekt kościelny –  jest w swojej znacznie zredukowanej formie bardzo odległy od jakiegokolwiek religijnego kontekstu.

Istotne jest dla nas określenie tego pomnika nie tylko jako miejsce pamięci, ale także jako miejsce wywołujące wstrząs, oburzenie, skruchę, czynny opór, empatię i uczucie braterskiej więzi między ludźmi a zwierzętami.

Miejsce centralne, SERCE MEMENTO, powinno znaleźć się w odrestaurowanych ruinach kościoła. Budowla ta powinna wyglądać jak ruina – jako zepsuta, wyszczerbiona, a także zniszczona „istota” – symbol cierpień jakich przez nas, ludzi, doznają inne istoty, wszystkie „zwierzęta” na tej planecie.

Wnętrze pomnika MEMENTO ukazuje na dużych panelach najbardziej znane cierpienia zwierząt. Nie było nam też łatwo dokonać wyboru spośród niezliczonych, bezkarnych przestępstw popełnianych na bezbronnych zwierzętach. Oznaczyliśmy 102 tablice, doskonale zdając sobie sprawę z „ad infinitum” …

Chcielibyśmy, aby ta świadomość była widoczna, pozwalając każdemu odwiedzającemu mającemu na uwadze cierpienie zwierząt, zapalić jedno ze świateł ofiarnych na tym dawnym ołtarzu. Delikatne światło świec powinno wywołać w nas nie usprawiedliwienie lecz współczucie i solidarność …

Duży, zniszczony, stary cmentarz kościelny został przekształcony w OGRÓD PAMIĘCI – to także MEMENTO dla niektórych ważnych osób będących dla nas wzorem, miłośników zwierząt, obrońców praw zwierząt i etyków zwierząt, którzy przez wieki szczególnie dbali o dobro naszych bliźnich i którzy swoje przywiązanie i empatię również poddali próbie.

Uwieczniliśmy na tablicach 83 takie osoby, podając ich imiona, okres ich życia i opisując ich uczynki. Dla każdego przy tablicy posadziliśmy różę.

OGRÓD PAMIĘCI w MEMENTO ma na celu zachęcić odwiedzających do pozostania i zainspirować ich do zmierzenia się z przemyśleniami tych wielkich ludzi – mając też nadzieję, że będą oni mogli ponownie pobudzić w nas refleksię nad naszymi kontaktami z bliźnimi, zwierzętami.

Ponad 30-letnia historia Pro Animale für Tiere in Not e.V. udowadnia, że ​​nasza praca jest zawsze nierozerwalnie związana z ratowaniem zwierząt.

Dlatego też, oczywiście, na dwuhektarowym terenie naszego centrum informacyjnego utworzyliśmy OWCZĄ FARMĘ dla stada ponad 50 owiec. I jak mogłoby być inaczej, nawet bezdomne koty z okolicy trafiły również do ​​nas …

Ponadto w ten sposób odwiedzający MEMENTO mogą poznać życie zwierząt Pro Animale w bezpośrednim sąsiedztwie:

Nasze schroniska dla zwierząt, tzn. „Kolebka Słońca” (dla ponad 160 psów), „Copernika” (dla ponad 180 psów) oraz „Rendez-Vous” ze zwierzętami (dla ponad 200 podopiecznych) znajdują się w pobliżu naszego pomnika MEMENTO.

Nasza publikacja książkowa

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o motywacjach stojących za MEMENTO, polecamy naszą książkę o tym samym tytule (dostępną w języku angielskim, niemieckim i polskim).